Harmonogram projektu jednoduše
Jakmile máte v projektu vypsány všechny činnosti, které se mají realizovat, nastává čas pro druhý krok. Tím je příprava harmonogramu projektu. Jak zpracovat harmonogram projektů? S Ganttovým diagramem to zvládnete snadno.
Co je to Ganttův diagram a k čemu slouží?
Stoletý vynález, který nám i v dnešní době usnadňuje plánování. O tom, jak Ganttův diagram vlastně neobjevil pan Gantt a více o jeho historii se dočtete ve článku zde. Ale zpátky k naší praxi, kterou potřebujeme.
Diagram slouží pro naplánování úkolů v čase. Díky návazností úkolů nemusíte každý plánovat zvlášť. Ganttův diagram v aplikaci Projektově je stále aktuální. Na jednom místě tak přehledně uvidíte nejen časový harmonogram, ale také co je a co není hotovo. To vše dokonce barevně rozlišené, aby jste v tom hned na první pohled měli jasno.
Automatické přepočítání termínů
Jednou z výhod Ganttova diagramu je možnost vytvoření vazeb mezi úkoly. Myší spojíte konec a začátek úkolu. Takto vytvoříte posloupnost úkolů. Jakmile posunete termín prvního úkolu, diagram automaticky napočítá začátky a termíny následujících úkolů.
Z čeho se diagram skládá?
V levé části diagramu vidíte tabulku s jednotlivými úkoly. Každý řádek obsahuje název úkolu, datum začátku, datum termínu a trvání ve dnech. Přímo v této tabulce můžete data měnit. Například jednotlivým úkolům postupně zadáte jejich trvání.
Pravá část pak obsahuje časovou osu. V ní jsou na řádcích s úkoly šedé obdélníky vyplňující prostor mezi začátkem a termínem úkolu. Myší můžete jednotlivé obdélníky posouvat na časové ose. Nebo obdélník u jeho pravého okraje můžete myší roztáhnout, nastavit myší na vlastní termín.
Je úplně jedno, zda termíny měníte v tabulce v levé části, nebo v na grafu v pravé části. Ganttův diagram vždy v levé části zobrazí odpovídající začátek, termín trvání úkolu.
Po najetí myší nad obdélník úkolu v pravé části se Vám zobrazí na konci úkolu malé "kolečko". Nad ním stikněte levé tlačítko myši a spojte kolečko u konce jednoho úkolu s kolečkem u začátku následujícího úkolu. Takto si můžete myší úkoly "pospojovat", zadat posloupnost úkolů.
K čemu všemu Vám diagram může sloužit?
- K přípravě harmonogramu projektu,
- ke kontrole aktuálního stavu projektu, snadnému přeplánování projektu,
- ke sledování vytížení klíčových kolegů nebo činností.
Celý projekt s Ganttovým diagramem vidíte na jednom místě včetně zeleně obarvených hotových úkolů a červené svislé čáry dnes. Je na první pohled zřejmé na čem se má pracovat, jaká je posloupnost úkolů a jaké jsou jejich termíny.
Pokud je potřeba změny, snadno myší přeplánujete. Stačí posunout jeden termín a dle vazeb se všechny následující začátky a termíny automaticky přepočítají.
Kolegové Vám nezmění termíny
Ganttův diagram si rozumí s rolemi uživatelů v projektu. Vy, jako manažer naplánujete hlavní kroky projektu, zadáte termíny.
Projektově úkoly hlídá a připomíná. Kolegové v roli Člen týmu Vám termíny nijak nepřepíšou.