Naplánování prvního projektu
Projekt je základním stavebním kamenem aplikace. Abychom mohli projekt naplánovat, je nutné jej nejprve vytvořit.
Založení projektu
Jak přidat nový projekt?
- Na stránce Můj den v levém menu klikněte na Projekty
- otevřete si tak seznam projektů.
- Na seznamu projektů klikněte na řádek plus Přidat nový projekt
- vyberte zda přidat nový projekt nebo projekt ze šablony,
- zadejte název projektu,
vyberte nadřazený projekt nad-projekt. (Každý projekt je zařazen pod složku projektů kterou vytvořil admin aplikace.)
Potvrďte stisknutím tlačítka Vytvořit a jít do detailu případně Vytvořit a zavřít.
Přehled projektu na co slouží?
Každý projekt má svůj přehled. Najdete zde nejdůležitější informace o projektů jako jsou plánovaný začátek a termín. V přehledu projektů najdete i místo na popis k projektů. Popis projektu slouží jako zadáni k projektu.
Zadáni projektů by mělo obsahovat tyto základní informace:
- Název projektu
- Číslo projektu (nejčastěji firmy své zakázky odlišuji i dle čísel)
- Plánovaný termín začátku a ukončení
- Stručný opis proč se projekt organizuje
- Organizační body projektu
- Hodnota projektu - kolik bude projekt stát
- Zadavatele - investora a manžera projektu
- Další důležité informace k projektu
Přehled popisu projektů slouží jako souhrnný zdroj informací pro všechny zúčastněné strany (kolegy) v projektu.
Členové týmu
V přehledu projektu najdete i sekci členové týmu. Zde vyberete a přidáte kolegy do projektu. Do projektu můžete přidat již registrovaného kolegu, který má účet v Projektově ale i registrovat nového kolegu.
Kolegy můžete přidat v roli manažer, člen týmu, externista a nebo zákazník (role zákazník je pouze na náhled doporučujeme v této roli přidat například investora na přehled o projektu).
Naplánování projektu
Po vytvoření projektu přichází na řadu plánováni. Po otevření projektu pod názvem projektu najdete projektové menu s možností zobrazení úkolů v projektu. Projekt můžete naplánovat na seznamu projektu, mapě úkolů ale i na kanbanové tabuli.
Plánování projektu na seznamu úkolů
Na seznamu úkolů plánujete svůj projekt jednoduše přes tlačítko plus Přidat Nový úkol. Co řádek na seznamu to nový úkol v projektu.
Grafické plánováni s mapou úkolů
Pokud máte složitější projekt, naplánujte ho přes mapu úkolů.
Jednoduše zde u modrého obdélníku s názvem projektu, přes tlačítko plus přidáváte jednotlivé úkoly.
Hlavní celky projektu, hlavní etapy, přidáváme pod sebe do prvního sloupce. Časově jdou za sebou z vrchu dolů. Poté tyto jednotlivé velké celky rozkládáme doprava na menší části. Přes ikonu plus k nim přidáváme podúkoly.
Rozdělení úkolů
Po naplánovaní úkolů v projektu nastal čas přidělit úkoly řešitelům. Každý úkol má svého autora (ten kdo úkol vytvořil) a řešitele.
Přidělit úkoly řešitelům můžete ve dvou variantách:
Jednotlivě přidělíte řešitele otevřením vybraného úkolu, kde z roletky vyberete řešitele.
Hromadně na seznamu úkolu, na začátku řádku úkolů zaškrtněte čtverec. Po zaškrtnutí vybrané skupiny úkolů se v dolní části aplikace zobrazí menu. Zde vyberte změnit řešitele a v roletce vyberte řešitele. Změna je provedená automaticky kliknutím na vybraného řešitele.
Příprava harmonogramu projektu
Jakmile máte v projektu vypsány všechny činnosti, které se mají realizovat, nastává čas pro druhý krok. Tím je příprava harmonogramu projektu. Jak zpracovat harmonogram projektů? S Ganttovým diagramem to zvládnete snadno.
V levé části diagramu vidíte tabulku s jednotlivými úkoly. Každý řádek obsahuje název úkolu, datum začátku, termín a trváni ve dnech. Přímo zde můžete měnit datum a nastavit tak trváni úkolů. Po kliknutí na datum se rozbalí kalendářík a zde nastavíte začátek a termín. Trváni (počet dní které se bude úkol realizovat) se potom zobrazí na konci řádku úkolu.
Pravá část pak obsahuje časovou osu. V ní jsou na řádcích s úkoly šedé obdélníky vyplňující prostor mezi začátkem a termínem úkolu. Myší můžete jednotlivé obdélníky posouvat na časové ose. Nebo obdélník u jeho pravého okraje můžete myší roztáhnout, nastavit myší na vlastní termín.
Je úplně jedno, zda termíny měníte v tabulce v levé části, nebo v na grafu v pravé části. Ganttův diagram vždy v levé části zobrazí odpovídající začátek, termín trvání úkolu.
Vazby v diagramu
Vazby v Ganttovém diagramu jsou jednou ze základních funkcí. Slouží na naplánování projektu v čase, tak aby na sebe jednotlivé úkoly navazovali dle postupnosti. Na pravé straně diagramu jsou zobrazené úkoly v obdélníku. Na konci každého obdélníku se nachází malé kolečko. Nad ním stisknete levé tlačítko myší a spojíte kolečko u konce jednoho úkolu s kolečkem u začátku druhého úkolu. Takhle vzniká mezi úkoly vazba začátek-konec. Všechny kroky změn nakonec vlevo nahoře potvrďte tlačítkem uložit.
Jak zrušit vazbu?
Jakákoliv vazba v Ganttovém diagramu může být zrušená. Například když omylem svážete úkoly které na sebe nemají navazovat klikněte na vazbu dvakrát levým tlačítkem myší a potvrdíte odstranit vazbu. Vazba tak bude odstraněna. V případě že jste ještě neuložili změny v diagramu, vazby můžete zrušit i za pomoci tlačítka zrušit na levé straně diagramu.