NápovědaChci se naučit ...
Ganttův diagram a jeho funkce

Ganttův diagram a jeho funkce

Ganttův diagram, používaný převážně v projektovém managementu, je jednou z oblíbených a velmi užitečných metod znázornění aktivit (úkolů nebo události) v čase.

Na to aby jste si ale svůj projekt zobrazili v diagramu musíte začít vytvořením projektu a zadáním úkolu. Využijte mapu úkolů v Projektově, kde si do jednotlivých obláčků naplánujete úkoly.

Poté budete pokračovat v přípravě harmonogramu přes diagram. Představte si Ganttův diagram jako vodopád, kde se úkoly časově řadí. Vlevo nahoře začínají historicky první úkoly a jdou postupně směrem dolů , kde se v právo v diagramu nachází poslední úkol z projektu.

Ukázka diagramu

Na levé straně diagramu je seznam aktivit a na vrchu je časová mřížka. Každá aktivita je zobrazena obdélníkem. Pozice a délka obdélníku odráží začátek, trvání a konec dané aktivity.

Zjednodušeně řečeno, Ganttův diagram vám ukazuje, co je potřeba provést (úkoly) a kdy (plán).

Práce s Ganntovým diagramem

Jak seřadit úkoly v diagramu

Úkoly v diagramu se vždy seřadí dle posloupnosti a návaznosti. Nastavením trvání si tak úkoly můžete seřadit dle toho jak potřebujete aby na sebe navazovali. Jsou seřazené vždy dle data , a nastavením jiného datumu je můžete mezi sebou přehodit.

Pozor jednotlivé úkoly nemůžete přehodit drag n drop myší , lze je přehodit jedině za pomocí nastavení začátku a trvání.

Nastavení trvání úkolu má v diagramu hned několik možností.

1) Na levé straně Ganttova diagramu na řádku úkolu ve sloupci trvání můžete kliknutím na číslo šipkou nahoru a dolu nastavit počet dnů trvání pod-úkolu, pod-úkol je vázaný na hlavní úkol a trvání pod úkolu se sečte do trvání hlavního úkolu.

Trváni v diagramu

2) Na levé straně Ganttova diagramu je datum začátku a konce, kliknutím na začátek se rozbalí okno s kalendářem kde si trvání upravíte, to samé zopakujete kliknutím a trvání otevře se Vám kalendář a vyberete do kdy má trvat daný úkol. Trváni v diagramu

3) Na pravé straně Ganttova diagramu můžete myší naplánovat trvání úkolu.Vyberete si úkol na řádku kliknutím na úkol a po najetí myší se Vám na jeho konci zobrazí šipka směrem doprava, natáhnutím úkolu se Vám natahuje trvání a vy si tak natáhnete úkol třeba na 10 dní a trvání na levé straně se přepočítá na vybraný datum. na konec vše potvrďte tlačítkem uložit.

Trváni v diagramu

Je úplně jedno, zda termíny měníte v tabulce v levé části, nebo v na grafu v pravé části. Ganttův diagram vždy v levé části zobrazí odpovídající začátek, termín trvání úkolu.

Zamykáni důležitých úkolu

Úkoly které potřebujete aby byly splněné v daný čas a kolegové je nemohli nějak posouvat si můžete jednoduše zamknout. Na kartě úkolu v nastavené s ikonou ozubeného kolečka úkol zamknete, jeho začátek i termín tak bude fixní a zamčený. Znova odemknout úkol může jenom manažer projektu.

Zamykáni důležitých úkolu

Vy jako manažer projektu můžete zadat hlavní úkoly které budou mít pevný datum, členové týmu si úkoly mohou rozdělit na pod úkoly ale musí se vejít do data hlavního úkolu, teda nemohou nijak měnit hlavní termín úkolu.

Vazby

Vazby v Ganttovém diagramu jsou jednou ze základních funkcí. Slouží na naplánování projektu v čase, tak aby na sebe jednotlivé úkoly navazovali dle postupnosti. Na pravé straně diagramu jsou zobrazené úkoly v obdélníku. Na konci každého obdélníku se nachází malé kolečko. Nad ním stisknete levé tlačítko myší a spojíte kolečko u konce jednoho úkolu s kolečkem u začátku druhého úkolu. Takhle vzniká mezi úkoly vazba začátek-konec. Všechny kroky změn nakonec vlevo nahoře potvrďte tlačítkem uložit.

Vazby v diagramu

V případě že potřebujete svázat dva úkoly které začínají v ten samý čas, doporučujeme udělat dvojitou vazbu začátek-konec kdy naváže dva začátky úkolu na jeden konec úkolu. Dvojitá vazba v diagramu

Všechny kroky změn nakonec vlevo nahoře potvrďte tlačítkem uložit.

Celý projekt s Ganttovým diagramem vidíte na jednom místě včetně zeleně obarvených hotových úkolů a červené svislé čáry dnes. Je na první pohled zřejmé na čem se má pracovat, jaká je posloupnost úkolů a jaké jsou jejich termíny.

Pokud je potřeba změny, snadno myší přeplánujete. Stačí posunout jeden termín a dle vazeb se všechny následující začátky a termíny automaticky přepočítají.

Jak zrušit vazbu?

Jakákoliv vazba v Ganttovém diagramu může být zrušená. Například když omylem svážete úkoly které na sebe nemají navazovat klikněte na vazbu dvakrát levým tlačítkem myší a potvrdíte odstranit vazbu. Vazba tak bude odstraněna. V případě že jste ještě neuložili změny v diagramu, vazby můžete zrušit i za pomoci tlačítka zrušit na levé straně diagramu.

Zrušení vazby v diagramu

Všechny změny je v diagramu nutné uložit.

Chování obálek a pod-úkolů

Hlavní úkoly v diagramu jsou i obálky, představte si to jednoduše je to obálka do který vkladate potřebné dokumenty a té jsou vázané na obálku. V našem případě pod-úkoly jsou vázané na hlavní úkol který je obálkou. Když myší uchopíte hlavní úkol a chcete ho posunout posunou se automaticky i jeho pod-úkoly a přepočítá se začátek i konec. V případě že potřebujete natáhnou trváni pod-úkol, automaticky se natáhne taky jeho hlavní úkol-obálka.

Obálky úkolu

Trváni hlavních úkolu-obálek je vázané na trváni projektu v celku, v praxi to znamená že se trvání všech hlavních obálek sečet do trvání projektu jako celku. Začátkem a termín úkolů je proto tvořen - určen pod-úkoly.

Varianty plánování v diagramu

Plánování od konce

  • poslední úkol si naplánujete na finální termín projektu
  • tento úkol si rozklikněte -v nastavení úkolu - uzamknout začátek a termín
  • tímto jej uzamknete v čase, nebude se Vám jinak posouvat
  • a na Ganttově diagramu myší doplánujte ostatní úkoly

Kopírování úkolu a jeho vazby

Vazby se kopírují:

  • při kopírování projektu
  • při zakládání projektu ze šablony
  • při vkládání úkolů ze šablony

Když zakládáte úkoly ze šablony má Vaše šablona úkoly včetně vazeb a vzniklému novému projektu se nakopíruji úkoly spolu s vazbami.

V případě že potřebujete kopírovat úkoly spolu s vazbami u úkolu, doporučujeme udělat šablonu úkolů které se budou opakovat spolu s vazbami. Následně si úkoly přidáte přes kartu úkolu v nastavení a přidat úkoly ze šablony úkolu.

Úkoly ze šablóny

V této variantě zadáváte do již existujícího projektu úkoly ze šablony. V projektu si vytvoříte úkol a do úkolu vložit úkoly ze šablony

V momentě když kopírujete jenom výsek- část tak vazby nejsou kopírovaný.

Filtrování úkolů

V Ganttovém diagramu si můžete zobrazit i jenom část hlavních úkolů a to tak že si přes lištu nad diagramem vyfiltrujete přes možnost Zobrazit jenom projekty a hlavní úkoly.

Filtrování úkolů

Filtr nabízí možnosti filtrováni například dle konkrétního řešitele, termínů, začátku autora.

Filtr na řešitele

Naopak seskupení dle řešitele Vám diagram zobrazí všechny řešitele jak v čase pracují na projektech.

Seskupit dle řešitele

Kritická cesta

Kritická cesta projektu zahrnuje a zobrazuje úkoly, které jsou nezbytné pro dokončení projektu v určeném termínu.

Kritická cesta

Zobrazením kritické cesty v projektovém řízení vidíte úkoly, které, pokud nebudou splněny včas, prodlouží celkovou dobu trvání projektu.

Kritickou cestu si zobrazíte:

  1. klikněte v pravém horním rohu diagramu na 3 tečkové menu,
  2. otevře se roletka možností zde vyberte Zobrazit kritickou cestu

Zobrazení kritické cesty

Kritickou cestu zrušite kliknutím na 3 tečkové menu Skrýt kritickou cestu

Proč je kritická cesta důležitá?
Pomáhá identifikovat klíčové úkoly. Pokud tyto úkoly nebudou splněny včas, dojde ke zpoždění projektu.

Silvia Urdová
Header Projektově
Vyzkoušejte Projektově na 14 dní zdarma
Není třeba instalace. Na e-mail Vám systém obratem zašle login a heslo.